Seuraa meitä:
Jalkapallo - Futisfani.com Urheilu-uutiset - Penkkiurheilu.com Viihdeuutiset ja juorut - Uutisankka.com Nikotiinipussit - Pussit.com Lainaa - HalvinLaina.fi Yrityslaina.com
Pussit mainos

Liiga

Suomalainen NHL-lupaus palaa Eurooppaan!

Olli Juolevi puolustaja Anaheim Ducks
AOP

NHL:n suurten odotusten kera kärkiviisikossa varattu suomalaispuolustaja Olli Juolevi palaa Eurooppaan. Juolevi on tehnyt sopimuksen SHL:ssä pelaavan Timrå IK:n kanssa. Timråssa seuran urheilutoimenjohtajana toimii suomalainen Kimmo Kapanen. Timrån kanssa Juolevin sopimus on koeaikasopimus.

SHL:ssä kuuden ottelukierroksen jälkeen kuudetta sijaa hallussaan pitävä Timrå IK on vahvistanut alakertaa. Ruotsalaisvalmentaja Anders Karlssonin valmentama Timrå IK on tehnyt sopimuksen suomalaispuolustaja Olli Juolevin kanssa. Juolevi oli NHL:n harjoitusleireillä Arizona Coyotesin riveissä mukana, mutta ei saanut sopimusta.

– Hienoa, että saamme Juolevin riveihimme. Olemme taistelleet useiden loukkaantumisten kanssa puolustajien osalta, joten Juolevi täyttää aukkoa erinomaisesti. Juolevi on monipuolinen puolustaja, joka sopii erinomaisesti joukkueeseen, kertoi urheilujohtaja Kimmo Kapanen seuran tiedotteessa.

Viime kaudella Juolevi pelasi AHL:ssä San Diego Gullsin riveissä eli Anaheim Ducksin AHL-joukkueessa. Suomalainen siirtyy Timrån riveihin innostuneena.

– On todella hauskaa tulla Timråån, olen kuullut erittäin hyvää joukkueesta ja seurasta. Odotan innolla pääseväni mukaan joukkueeseen ja antamaan kaikkeni auttaakseni joukkuetta voittamaan pelejä.

Helsingistä kotoisin oleva 25-vuotias puolustaja oli Vancouver Canucksin ensimmäisen kierroksen varaus kesän 2016 NHL:n varaustilaisuudesta. Juolevi varattiin NHL:n viidentenä. 188 senttiä pitkä vasemmalta laukova puolustaja on urallaan pelannut NHL:ssä yhteensä 41 ottelua ja iskenyt näissä tehot 2+1.

FUTISFANI.COM

Loading RSS Feed

PENKKIURHEILU.COM

Loading RSS Feed

Lisää aiheesta Liiga